A záróvizsga az oklevél megszerzéséhez szükséges ismeretek, készségek és képességek ellenőrzése és értékelése, amelynek során a hallgatónak arról is tanúságot kell tennie, hogy a tanult ismereteket alkalmazni tudja. A záróvizsga két részből, a szakdolgozat megvédéséből és további szóbeli vizsgarészből áll.

A záróvizsgára bocsátás feltétele a végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése, valamint a védésre alkalmas szakdolgozat. A záróvizsga a végbizonyítvány megszerzését követő vizsgaidőszakban a hallgatói jogviszony keretében, majd a hallgatói jogviszony megszűnése után, határidő nélkül, bármelyik záróvizsga-időszakban, az arra vonatkozó rendelkezések és az érvényes képesítési követelmények szerint letehető.

A záróvizsgát záróvizsga-bizottság előtt kell tenni, amelynek elnöke és legalább még két tagja van. 

A jelölt felkészültségét a bizottság tagjai értékelik, majd zárt ülésen – vita esetén szavazással – megállapítják az osztályzatot. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.

A záróvizsga eredményét a bizottság elnöke hirdeti ki.

Sikertelen záróvizsga esetén a jelölt összesen két alkalommal tehet javítóvizsgát. Javítóvizsga legkorábban a következő záróvizsga-vizsgaidőszakban tehető. Amennyiben a hallgató a záróvizsgán nem jelenik meg, minősítést nem kap, de a javítóvizsgára vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni kell rá. Elégtelennél jobb eredményű záróvizsgát módosítani nem lehet!

A záróvizsga első részében a hallgató megvédi szakdolgozatát, melynek keretében ismerteti választott témájának fontosabb elméleti problémáit, forrásait, valamint összefoglalja főbb eredményeit. Ezt követően válaszol a bizottság kérdéseire.

A záróvizsga második részében a hallgató két nagyobb terület (globalizáció, diplomácia) összefoglaló ismereteit, valamint az általa választott szakirány ismereteit tartalmazó kérdéssorából húz egyet-egyet, és részletesen kifejti válaszát. Amennyiben a hallgató több szakirányt is elvégzett, az általa a helyszínen választott szakirányos kérdéssorból húzhat magának kérdést, így minden esetben összesen 3 kérdésre kell választ adni.

A részletesen kifejtendő válasz minimum 10 perces, egybefüggő előadást jelent, melynek során a hallgató összefüggéseiben láttatva mutatja be az adott kérdést, majd ezt követően válaszol a bizottság kérdéseire.

  • Államvizsga kérdések MA szakon
  • Államvizsga kérdések az angol nyelvű MA szakon (Dual Degree - FRANCIA vonal)
    Final examination questions for French Dual Degree Students
  • Államvizsga kérdések az angol nyelvű MA szakon (Dual Degree - PORTUGÁL vonal)
    Final examination questions for Portuguese Dual Degree Students
  • Államvizsga kérdések az angol nyelvű MA szakon (Stipendium Hungaricum ösztöndíj)
    Final examination questions for Stipendium Hungaricum Fellowship Students